Osta
pilet
Tagasi

Aasta digiagentuur Age McCann: Üle 95% sobivuse korral palume tööle

Tänapäeva loovagentuur ongi digiagentuur, räägivad Age McCanni tegevjuht Timo Hartikainen ja digijuht Johannes Sepp.
Fotol: Tõnis Vassar, Hanna Loodmaa, Johannes Sepp, Sandra Truija ja Timo Hartikainen Kuldmuna 2019 galal. Pildistas: Laura Oks.

Age McCann võitis tänavu Kuldmunal aasta digiagentuuri tiitli. Kas sellised jaotused nagu täisteenus-, reklaami-, turundus-, loov- või digiagentuur tänapäeval üldse kehtivad enam? 

Timo Hartikainen: Turul on kahte tüüpi agentuure – ühed, kes on mingile kindlale tugevusele, nišile fokusseerunud ja teised, kes soovivad klientidele võimalikult suures pildis partneriks olla. Oluline on tunda kliendi sihtgruppi ja turutrende ning nende teadmiste põhjal pakkuda kliendile tema eesmärgi saavutamiseks parimaid lahendusi.  

Meie loovagentuuri eripära on see, et meil on meedia, eriti digimeedia ja -lahenduste osas väga hea oskusteave. Loovlahendusi mõeldes arvestame kohe digikanalite võimalustega, mitte ei püüa hiljem juba väljamõeldud lahendusi erinevatesse kanalitesse sobituma panna. Võib öelda, et Age on digital first lähenemisega, täisteenusPLUSS agentuur. 

Vana agentuurimudel oli tõesti selline, et loovtüübid tegid ägedaid loovlahendusi ja meediaagentuur pidi vaatama, kuhu see panna. Hiljem, kui töö ei toonud tulemust, said osapooled süüdistavalt teineteisele otsa vaadata. Meil on kõik kompetentsid ühes tiimis ja saame kogu protsessis ise kaasa rääkida ning ka selle eest vastutust võtta.  

Johannes: Oleme jätkuvalt loovagenturi rollis, aga suudame kliendi terviklikus turunduskommunikatsioonis ja äris kaasa rääkida. Turundusliku ümarlaua puhul on oluline ühine sünergia, et kõik laua taga istuvad osapooled oleksid kompetentsed ja teaksid, kuidas nende töö mõjutab teiste tööd ja vastupidi. Meie jaoks ei ole probleem keerulistel ja tehnilistel teemadel kaasa mõelda ja rääkida.

Fotol: Age McCanni tiim Kuldmuna 2019 galal. Pildistas: Virgo Haan.

Rääkige palun endast veidi. Te mõlemad liitusite Age McCanniga eelmisel aastal?  

Timo: Mina olen töötanud 10 aastat kliendi poolel, juhtinud Starmani turundust. Sealt liikusin edasi loovagentuuri Idea juhiks, peale mida tegin videosisu tootmise ja levitamise ettevõtte VAAS. Juulist alates olen Age McCanni juht. See on amet, kus mu prioriteet on juhtida meie professionaalset ja lõbusat tiimi ning arendada agentuuri teenuseid.  

Johannes: Mina lõpetasin 2010. aastal Kadrioru Saksa Gümnaasiumi. Peale keskkooliõpinguid töötasin aasta Austrias lumelauaõpetajana, siis aga tulin tagasi Eestisse ja sain nö Linnari lapseks ehk läksin TLÜ-sse reklaami ja imagoloogiat õppima. Tagantjärgi vaadates oli see parim otsus, mida sain teha.  

Peale ülikooli kandideerisin paljudesse agentuuridesse tööle, saatsin oma CV-sid, aga mind ei tahetud võtta, tagasiside (nii palju, kui seda üldse sain) oli, et TLÜ-st tulevad ju ainult teoreetikud, kes pole päris elu näinud. Aasta oli siis 2015 ja olukord tööjõuturul pisut teine. Täna näen pea kõiki oma kursusekaaslasi turundusmaailmas tippspetsialistidena ja/või vastutusrikastel kohtadel. Täna on meil Ages näiteks 4 „Linnari last“.  

Minu ametialane karjäär sai alguse meediaagentuuris Media House, kes nägi minus potentsiaali, mitte oskusi, ning minust sai digimeedia planeerija. Kasvasin edasi digispetsialistiks, sealt digistrateegiks ja oma viimasel aastal Media House’is juhtisin juba kogu agentuuri digimeeskonda. Selle aja jooksul aitasin üles ehitada ka sotsiaalmeedia meeskonna, mis oli tol ajal meediaagentuuris väga unikaalne lähenemine. 2017. aastal võitsime Media House digitiimiga ka Digiteo konkursi sotsiaalmeedia kategoorias.  

Timoga kohtusin aga juba varem, oma bakalaureustöö kirjutamisega seoses. Ma uurisin tudengite konkurentsivõimet erialasel tööturul ja Timo, kes töötas siis Idea tegevjuhina, oli ainus suure agentuuri juht, kes oli nõus minuga kohtuma ja mu küsimustele vastama.  

Kui Timo mind Age McCanni 2018. aasta augustis tööle kutsus, siis too kohtumine tudengipõlves mängis minu jaoks suurt rolli ning tulin hea meelega vestlusele. Sealt edasi saime juba mõlemad aru, et peame hakkama koos asju tegema.  

Timo: Ma mäletan jah, et Johannes tuli ja teatas, et varsti otsivad kõik reklaamiagentuurid temasuguseid meedia-, eriti digimeedia taustaga inimesi.  

Kuidas luua hea tiim?

Timo: See on ühiste väärtuste ja hea omavahelise klapi teema. Huumorimeel ja usaldus teiste tiimiliikmete suhtes on samuti tähtsad. Mingit valemit siin ei ole, toetun värbamisel enamasti sisetundele ja mõtlen kuidas inimene teiste tiimiliikmetega kokku töötama sobib. Mind on tögatud, et võtan ainult ilusaid inimesi tööle, aga nii ongi – tsiteerides filmiklassikat: „Inimeses peab köik ilus olema!“ :) 

Johannnes: Timo võiks olla uhke, et ta on poole aastaga Agesse ligi 10 üliägedat ja kompetentset inimest juurde võtnud. Ja seda ajal, mil selliseid inimesi otsitakse tikutulega taga.  

Timo: Jah, meil on nüüd New Age :) Ma ei armasta teha konkursse, pigem leian inimesi läbi otsekontaktide, uurin turu pealt ja võtan ise ühendust. Samas on alles ka Age raudvara – need inimesed, kes kes tegid legendaarseid kampaaniaid juba 10 aastat tagasi, näiteks „Tudish piip!“. Olen nende üle väga uhke ja mul on hea meel, et pikaajaline kogemus ja uus energia meil nii hästi ühise tiimina toimivad. 

Kas tänapäeva loovagentuur ongi digiagentuur? 

Timo: Ideaalis jah. Meie oleme! Minu meelest ei peaks olema eraldi reklaamiagentuure ja digiagentuure. See aeg jääb aastate taha, kui reklaamiagentuurid tegid omale digiagentuure kõrvale. Täna on kõik läbi põimunud. Näiteks – varem tehti teleklippe ja siis mõeldi, et peaks midagi ka digisse tegema ning lükati see sama klipp YouTube’i üles. Täna tehtavast videosisust on enamus online kanalites ja mõnikord jõuab sealt midagi ka telesse.

Turg ise genereerib sellist mõtteviisi – enam ei otsita hangetel lihtsalt loovagentuuri, vaid agentuuri, kes oskab digitaalselt mõelda. 

Johannes: Digimaailm on tegelikult väga lai ning igale kompetentsile on olemas nišikaid agentuure, kes on oma alal väga head - Eestis on digialal täiesti maailmatasemel agentuure. Age McCanni tugevuseks on tervikpildi nägemine ja strateegiline (ning loomulikult ka loov) mõtlemine. Tihti loome kliendile kogu digitaalse ökosüsteemi ning koordineerime kogu strateegia elluviimist. Meil on väga andekaid partnereid erinevate kompetentside jaoks.  

Aga mida te näiteks ei tee?

Timo: Me ei tee suuri arendusi ega ehita suuri veebiopoode. Ja meediat ei planeeri me suurtes mahtudes ise, sest sinna juurde käivad kallid uuringud – see on meediaagentuuride pärusmaa. Küll aga oskame me väga hästi meediateemadel kaasa rääkida. Oskame soovitada kanaleid ja lahendusi. 

Kelle profiil on agentuuris kõige rohkem muutunud? 

Timo: Disaineri profiil on palju muutunud. Suurem osa meie disaineritest oskab asju mis tahes keskkonnas liikuma panna. Mis aga ei tähenda, et me ei teeks ka ülihäid pakendeid ja CVI-sid. Hea näide on ka Kuldmuna shortlisti jõudnud TOHI Gin: 


Produktsioonifirma VAAS on teil loodud eraldi ettevõttena, mitte ei ole nö tiim tiimis? 

Timo: Jah, VAAS sündis turu nõudlusest, klientide vajadustest. Endiselt ennustatakse iga-aastaselt 200% videosisu kasvu.  

Vaata VAAS-i showreeli


Mis teile Kuldmuna 2019 aasta digiagentuuri tiitli tõi?
 

Johannes: Me saime digikategoorias mitu muna, näiteks kulla digibänneri kategoorias Tere Eesti Laulu erilahenduse eest, kuid enim auhindu pälvis Age McCanni kui tööandja turunduskampaania „Projektijuhi test“, mis sai nii digikampaaniate kulla kui digibännerite hõbeda.  

Age McCanni „Projektijuhi test“ on hea näide sellest, kuidas ühendada tehniline meediaspetsiifika ja loovus. See kampaania oli minu esimene töö Age McCannis. Küsimustiku idee tuli loovjuht Ahto Aaremäelt ja digiväljundi leidsin mina.  

Kasutasime Facebook Lead Ads reklaamivõimalust täiesti uuel kujul – tekitasime mulje, nagu oleks tegemist isiksusetestiga, kuid puänt seisenes testi lõpus olevas töökuulutuses. Tulemused ületasid oluliselt turu keskmisi digiturunduslikke näitajaid - kui keskmiselt klikib bänneril Facebookis 1-2% selle nägijatest, siis meil oli see näitaja 10,58%.  

Lõpuks, kui inimene oli kõigile neile geniaalsetele ja jaburatele küsimustele vastanud, tuli ette kiri: „Tubli! Sinu püsivus on üle keskmise. Suutsid vastata kümnele lollile küsimusele. Kui tahad täpsemalt teada, mitu protsenti Sinus projektijuhti on, siis saada CV aadressile timo@age.ee. Üle 50% tulemuse korral kutsume vestlusele. Üle 90% sobivuse korral kutsume tööle. Üle 95% sobivuse korral palume tööle.“ 

Timo: Tänu sellele leidsime omale 2 väga head projektijuhti - Hanna Loodmaa ja Sandra Truija -  kes ei oleks tulnud igava kuulutuse peale. Paljud kandideerijad olid õigupoolest oma eludega etapis, kus nad üldse töökuulutusi ei vaadanud. See kuulutus töötas Age McCanni kui tööandja brändinguna, näitas sihtrühmale meie digivõimekust ja oli üldse hea näide loovuse kasutamisest digimeedias. 

Vaata Age McCanni „Projektijuhi testi“: 


Kui kompetentsed on täna kliendid? Kas nad oskavad teilt kõike küsida, milleks te võimelised olete?
 

Timo: Kliendid on väga kompetentsed. Saavad aru, ei ole vaja kõike selgitada. 

Johannes: Ja asju, mille peale klient ei tule, soovitame ise – see ongi strateegiline partnerlus. Üldjuhul on klientide digitaalne tase hea, aga on ka neid, kellel see on väga hea – neil, kel on tiimis palju meedia- või digiagentuuri taustaga inimesi. 

Mis on praegu turunduses uus ja trendikas? 

Johannes: Üheks suurimaks trendiks pean tööandja turundust – heaks näiteks on ka meie endi „Projektijuhi test“. Teeme tööandja turundust nüüdseks ka juba eksportturgudele, nii avaliku- kui ka erasektori klientidele. Tööandja turundus on üüratult põnev maailm, sest näiteks IT-sektoris ei ole konkurents talentide pärast enam isegi lokaalne, hea arendaja saab kümneid pakkumisi kuus ettevõttetelt üle maailma. Tööandja turundus nõuab tihti ka ettevõtte enda paradigma muutust – konkurents on tihe ning konkurentsieelise kommunikeerimine väliselt ei ole piisav – ettevõtte vajab ka sisemisi muudatusi.  

Kindlasti on trendiks ka personaliseeritus ja andmed – digimaailmas saab ka tasuta vahenditega analüüse teha ning koguda sisendit olukorra kaardistamiseks, millele strateegia üles ehitada. Personaliseeritus ja andmed on muutnud ka kommunikatsiooniloogikaid – kasutaja teekonna põhine turundus on aina olulisem ning tarbijal on vastavalt teekonna astmele ka erinev vajadus. Ja erinev vajadus nõuab ka personaalsemat sõnumit.  

Kolmandaks oluliseks trendiks pean native productionit ehk sisu loomist vastavalt keskkonnale, reklaamikanalile või seadmele. Enam ei ole efektiivne ühte teleklippi igasse kanalisse toppida – ruuduvideo haarab näiteks mobiilis oluliselt rohkem tarbija tähelepanu kui teleklipp. Ja ka reklaamiloogikad on tegelikult erinevad – digis on sul paar sekundit kasutaja tähelepanu haaramiseks. Tegelikult on native production juba üsna vana teema, aga Eesti reklaamiturg on tahes tahtmata USAst või UKst paar aastat maas. Rõõm on näha, et native productionit kasutatakse aina rohkem igapäevases turundusmaailmas.  

Vaata "Career Hunt 2018" case study:


Timo
: Aga vana tõde on see, et loovamad lahendused toovad paremaid tulemusi ja võimaldavad meediale vähem raha kulutada – meie töö tõestab seda. 


Intervjueeris: Silja Oja, Turundajate Liit