Osta
pilet
Tagasi

Kuldmuna 2020 disainižürii esimees Taivi Koitla: kulda ei esitleta kilekotis!

Kuldmuna 2020 disainižürii esimees Taivi Koitla räägib, millised tööd tänavu konkursile oodatud on.

Palun tutvusta ennast – millega oled tegelenud, mille eest vastutanud ja mis praegu käsil? 

Viimased 11 aastat ja mõned kuud peale olin ametis Viru Keskuse turundus- ja kommunikatsioonidirektorina. Vastutasin seal lühidalt öeldes tervikliku kontseptsiooni juhtimise eest – alates üürnikega toimuvast (profiil, väljanägemine, ostukeskkond, kommunikatsioon, teenindustase), sise- ja väliskommunikatsioonist, keskusega seotud nähtavatest ja nähtamatutest nüanssidest ning lõpetades mõistagi otsese turunduskommunikatsiooniga. See roll oli erakordselt põnev, pingeline, rutiinivaba ja inspireeriv ning olen väga rõõmus, et lisaks muudele muljetavaldavatele tulemustele olime oma eristuva visuaalse kommunikatsiooni ja tegevustega, mis haakuvad konkreetsemalt ka Kuldmuna teemadega, jõudnud paljude inimeste ja märkimisväärses mahus auhindadeni. 

Enne seda töötasin mitmed aastad reklaamiagentuuris ja seitse aastat pangandussektoris. Viimastel aastatel on tegevuste loetelus lisaks põhitööle ka koostöös hea partneriga toidufilmide festivali korraldamine ning TULI juhatuse liikmena valdkonna parendamises ja arendamises osalemine. 

Möödunud aasta lõpus otsustasin, et ei taha Viru Keskuses enam jätkata ja on aeg see peatükk sulgeda. Praegu käivitan ühte isiklikku projekti ning teistest pikaajalistest otsustest olen hetkel teadlikult hingetõmbepausil. 

Milline on Sinu kogemus Kuldmunaga ja suhe disainiga? 

Kogemus Kuldmunaga on pikaajaline, ent kuni möödunud aastani pigem lavaesine. Varem agentuuri esindajana saaki ihaledes, seepeale Viru Keskuses korralikku munaresti täites. Kokku täitsime selle 11 aasta jooksul Viru Keskuse auhinnakorvi 31 auhinnaga, millest 14 kulda, 9 hõbedat ja 8 pronksi. Kuigi ses loetelus on ka Muusikasõbralikuma ettevõtte, Aasta Kliendi 2018, Selge Sõnumi 2019 ja mõned tiitlid veel, kuulub põhiosa sest saagist siiski Kuldmuna loovusfestivali auhindadele. 

Disainiga on suhted kirglikud, kohati fanaatilised. Jälgin, naudin, analüüsin, arutlen, innustan ja võimalusel panustan muulgi moel. Siinkohal loen disaini alla laiemat spektrit kui Kuldmuna loovusfestivalil hindame. Alates tüpograafiast, lõpetades teenuse- ja suuremahulise disainiga. Olen veendunud, et funktsionaalsus ja hea disain peavad koos käima. On häiriv, kui disainimise käigus on ära unustatud, miks ja kellele seda tehakse. Olen kompositsiooni- , detaili- ja terviku tundlik. Näen vähem kui millimeetri täpsusega, kus midagi on viltu ja saab paremini teha ning olen tänulik, et koostöös seniste partnerite ja disaineritega ei ole me kordagi lati alt läbi jooksnud. 

Kas oled kuulunud ka varem mõnda žüriisse või žürii tööd juhtinud?

Olen nii juhtinud žürii tööd kui ka žüriisse kuulunud. Teemade ja valdkondade haare on olnud lai: veeb ja reklaam, moedisain, foto, ostukeskkondade audit, teenindustaseme konkurss, kohvikonkurss, rahvusvaheline sisearhitektuuri konkurss, restoranide võistlus Eestis jmt. Küll aga ei ole ma Kuldmuna žüriis olnud ja sellest on veidi kahju. Ka sel korral ei saa panustada tööde hindajana, ent ka õiglase ja professionaalse žürii töö juhtimine on väga oluline. 

Mis on saabuva Kuldmuna disainikategoorias võrreldes möödunud aastaga teisiti?

Sel aastal toimuv Kuldmuna loovusfestival on märgilise tähtsusega ning kannab sõnumit „loovus liidab“ algsest plaanist veelgi jõulisemalt. Nimelt on Kuldmunaga ühinenud hinnatud ADC*Eesti konkurss ja sellest tulenevalt on täienenud ka hinnatavate alamkategooriate arv ja sisu – seda eeskätt disainikategoorias. 

Terviklikult on muutunud ka žüriiliikmete arv, mis on varasemast suuremast mahust koondunud seitsmele liikmele. See muudatus laieneb kogu Kuldmuna võistlusele, ent ei oma võrreldes lisandunud alamkategooriatega tööde esitajate jaoks muutust. 

Kes kuuluvad tänavu Kuldmuna disainižüriisse ja miks sa just nemad sinna valisid?  

Disainižürii raudvara on Janno Siimar, kes on üks ADC*Eesti eestvedajaid ning kelleta seekordset disainižüriid ei kujutaks ettegi. Lisaks, ent mitte vähemtähtsatena, kuuluvad žüriisse Alari Orav, Karen Poimu, Jaanus Veerberk, Martin Veisman, Johan Kallas ja Andra Seepter. Olen kõikide žüriiliikmete tööde ja tegemistega väga hästi kursis ning valisin teadlikult žüriisse valdkonna tipptegijad, kes hindavad kõrgelt kvaliteeti, loovust ja meisterlikkust, ent on samas erinevate vaadete, fookuse ja käekirjadega. Lõin enda hinnangul tasakaalustatud ja õiglase professionaalidest koosneva žürii ja teadmine, keda sel korral žüriisse kutsuda, sündis vaid mõne minutiga.  

On põnev, kui erinevalt inimesed maailma tajuvad ja näevad. Mis on kellegi jaoks loov ja mis mitte, mis on ilus ja mis mitte. Stefan Sagmeister on tuliselt ümber lükanud, et ilu on vaataja silmades. Tema on oma mõttetöö ja läbiviidud küsitluste baasil jõudnud arusaamiseni, et ilu ja selle mõistmine on universaalne. Ootan huviga, kuhu ja mis järeldusele mitte ainult disainižürii, vaid kogu seekordse Kuldmuna žüriid oma töö tulemusel jõuavad ja kuidas publik selle vastu võtab.  

Kuldmuna 2020 disainižürii liikmed:

  • Janno Siimar / Velvet
  • Alari Orav / Aku
  • Karen Poimu / Optimist Creative
  • Jaanus Veerberk / Koor
  • Martin Veisman / Ruum 414
  • Johan Kallas / Newton
  •  Andra Seepter / Refleks

Kuidas olla Kuldmuna disainikategoorias edukas?

Edu ei saa ühegi universaalse nõuandega garanteerida. Küll aga tasub meeles pidada, et žürii hindab loovust JA teostust. Ent see ei pruugi olla piisav, kui konkursitöö vormistus on kehv ja sõnum ebaselge. Töö esitamisel tuleb kompaktselt ja selgelt sõnastada, mis on selle nähtuse kontseptsioon ja/või lugu. Lähtuda tuleb sellest, et žürii ei pea teadma seda toodet, brändi, taotletud eesmärki või lugu ning hindamisele tuleb väga suures mahus töid. Elik võtke oma suurepärase disaini vormistust konkursil samuti kui disaini. Kulda ei esitleta kilekotis! 

Tööde esitamise tähtaeg: 25. veebruar 2020

Kuidas ja mida esitada: Kuldmuna 2020 juhend

Tööde esitamise keskkond avaneb 25. jaanuaril 2020: defol.io/kuldmuna/2020

Intervjueeris: Silja Oja, TULI